Плоскостопість може бути вродженою, як результат недостатнього розвитку м'язів, відсутності малогомілкової кістки, інших вад розвитку. Зустрічається не часто (приблизно 11% всіх вроджених деформацій стопи). Але в цілому спадковий фактор відіграє велику роль. Якщо батько або мати страждають плоскостопістю, потрібно заздалегідь готуватися, що та ж «історія» буде і у дитини.
Сприяти деформації стопи може рахіт. При важкому гіповітамінозі D кістки стають м'якими, слабшає кістково-м'язовий апарат. Плоскостопість у даному випадку нерідко поєднується з іншими кістковими змінами, характерними для рахіту.
Плоскостопість може бути викликано травмами - переломом кісток переднього відділу стопи, але частіше за все буває підсумком неправильно зрощених переломів щиколоток.
Найпоширеніший вид плоскостопості - статичний, він виникає у дітей, тому що їх м'язи за своєю природою ще слабкі і часом не витримують навантаження. Головна сила, що підтримує зведення стопи на нормальній висоті, - м'язи-супінатори. Вони починаються від кісток гомілки, їх сухожилля проходять ззаду від внутрішньої кісточки. Якщо ці м'язи погано виконують свою роботу, склепіння стопи опускається, кістки стопи і гомілки зміщуються. В результаті стопа подовжується і розширюється в середній частині, а п'ята відхиляється назовні. (Докладніше в причинах і лікуванні плоскостопості).
Як розпізнати?
У домашніх умовах можна намазати стопу маслом або кремом і поставити її відбиток на аркуші білого паперу, який лежить на рівній поверхні. На отриманому «знімку» має відбитися менше половини ширини вихідної частини ступні. Іншими словами, якщо в стопі немає виїмки, значить у вас плоскостопість.
Діагноз
Найкращий діагноз поставить фахівець-ортопед. Він може це зробити і візуально при огляді пацієнта, і уточнити за допомогою приладів, відправивши вас на подометрію, комп'ютерну діагностику стоп і рентгенографію.
Лікування плоскостопості
Лікування плоскостопості включає в себе кілька основних напрямків. Для зняття больових відчуттів використовують лікарські препарати і фізіотерапію.
Для відновлення природної форми стопи застосовують спеціальні устілки (супінатори). Правильно підібрані супінатори дозволяють не тільки позбутися болю, але ще і своєю формою регулюють тонус м'язів.
Супінатори бувають різних видів:
Найякісніші супінатори виготовляються на замовлення після обстеження, зняття розмірів стопи і встановлення рівня зводу. Матеріали, з яких виготовляються супінатори, зазнали революції: від пробкових, найбільш древніх і досить ефективних, до синтетичних (з європластику, супралена, силікону), а також з м'якого спіненого матеріалу.
При запущеній формі плоскостопості виготовляється спеціальне ортопедичне взуття у вигляді черевик зі шнурівкою, суцільною підошвою і бічною підтримкою стопи. Таке взуття виготовляють на замовлення, по гіпсових зліпках.
Хірургічне лікування плоскостопості включає в себе операції, при яких видаляють частини кісток стопи для відновлення її нормального зводу.
Для лікування плоскостопості та його профілактики існують також масаж і лікувальна фізкультура.
Профілактику можна здійснювати і в домашніх умовах. Ось її основні правила:
Треба частіше давати відпочинок ногам - регулярно робити гімнастику стоп, масаж, ванночки. І особливо ретельно стежити за своїми стопами, коли вам за 40.
Не знайдено дописів