095 062-79-95 098 293-45-14 093 578-34-44

Звідки береться плоскостопість?

09-09-2013
Автор Lesia Bratash
Звідки береться плоскостопість?

Плоскостопість може бути вродженою, як результат недостатнього розвитку м'язів, відсутності малогомілкової кістки, інших вад розвитку. Зустрічається не часто (приблизно 11% всіх вроджених деформацій стопи). Але в цілому спадковий фактор відіграє велику роль. Якщо батько або мати страждають плоскостопістю, потрібно заздалегідь готуватися, що та ж «історія» буде і у дитини.

Сприяти деформації стопи може рахіт. При важкому гіповітамінозі D кістки стають м'якими, слабшає кістково-м'язовий апарат. Плоскостопість у даному випадку нерідко поєднується з іншими кістковими змінами, характерними для рахіту.

Плоскостопість може бути викликано травмами - переломом кісток переднього відділу стопи, але частіше за все буває підсумком неправильно зрощених переломів щиколоток.

Найпоширеніший вид плоскостопості - статичний, він виникає у дітей, тому що їх м'язи за своєю природою ще слабкі і часом не витримують навантаження. Головна сила, що підтримує зведення стопи на нормальній висоті, - м'язи-супінатори. Вони починаються від кісток гомілки, їх сухожилля проходять ззаду від внутрішньої кісточки. Якщо ці м'язи погано виконують свою роботу, склепіння стопи опускається, кістки стопи і гомілки зміщуються. В результаті стопа подовжується і розширюється в середній частині, а п'ята відхиляється назовні. (Докладніше в причинах і лікуванні плоскостопості).

Як розпізнати?

У домашніх умовах можна намазати стопу маслом або кремом і поставити її відбиток на аркуші білого паперу, який лежить на рівній поверхні. На отриманому «знімку» має відбитися менше половини ширини вихідної частини ступні. Іншими словами, якщо в стопі немає виїмки, значить у вас плоскостопість.

Діагноз

Найкращий діагноз поставить фахівець-ортопед. Він може це зробити і візуально при огляді пацієнта, і уточнити за допомогою приладів, відправивши вас на подометрію, комп'ютерну діагностику стоп і рентгенографію.

Лікування плоскостопості

Лікування плоскостопості включає в себе кілька основних напрямків. Для зняття больових відчуттів використовують лікарські препарати і фізіотерапію.

Для відновлення природної форми стопи застосовують спеціальні устілки (супінатори). Правильно підібрані супінатори дозволяють не тільки позбутися болю, але ще і своєю формою регулюють тонус м'язів.

Супінатори бувають різних видів:

  • вкладиші під передню частину стопи використовуються при плоскості поздовжнього склепіння;
  • задники - дозволяють знизити навантаження на п'яти і больові відчуття в них;
  • міжпальцеві вкладиші дозволяють розсунути великий і другий палець на ногах, тим самим перешкоджаючи прогресуюче відхилення великого пальця назовні;
  • найкращий варіант - це устілка з супінатором під п'ятою і пронатором під передній відділ. Така устілка ніби «скручує» стопу - при цьому м'язи піддаються меншим розтягуючим зусиллям і, таким чином, знаходяться в умовах для роботи.

Найякісніші супінатори виготовляються на замовлення після обстеження, зняття розмірів стопи і встановлення рівня зводу. Матеріали, з яких виготовляються супінатори, зазнали революції: від пробкових, найбільш древніх і досить ефективних, до синтетичних (з європластику, супралена, силікону), а також з м'якого спіненого матеріалу.

При запущеній формі плоскостопості виготовляється спеціальне ортопедичне взуття у вигляді черевик зі шнурівкою, суцільною підошвою і бічною підтримкою стопи. Таке взуття виготовляють на замовлення, по гіпсових зліпках.

Хірургічне лікування плоскостопості включає в себе операції, при яких видаляють частини кісток стопи для відновлення її нормального зводу.

Для лікування плоскостопості та його профілактики існують також масаж і лікувальна фізкультура.

Профілактику можна здійснювати і в домашніх умовах. Ось її основні правила:

  • шкідливо ходити в тісному незручному взутті;
  • носити високі підбори;
  • багато бігати;
  • довго стояти.

Треба частіше давати відпочинок ногам - регулярно робити гімнастику стоп, масаж, ванночки. І особливо ретельно стежити за своїми стопами, коли вам за 40.

Коментарі

Не знайдено дописів

Нове повідомлення