095 062-79-95 098 293-45-14 093 578-34-44

Плоскостопість у дітей, причини, профілактика і лікування

29-08-2013
Автор Catalyst []
Плоскостопие у детей, причины, профилактика и лечение

Більше половини сучасних школярів страждають плоскостопістю. Причому вродженим це захворювання зустрічається досить рідко (близько 3%), решта ж його «набувають» самостійно. Як правило, плоскостопість у дітей супроводжується сильними болями в ногах, деформацією стоп і значним порушенням всього опорно-рухового апарату. Це не тільки дуже неприємно, але і зовні виглядає негарно. Відповідно до думки ортопедів, чим раніше почати лікування плоскостопості (бажано до п'ятирічного віку), тим кращого результату можна досягти. І тільки ефективна профілактика дозволить уникнути таких серйозних неприємностей повністю.

Які ж бувають причини плоскостопості у дітей?

Добре відомо, що вроджена плоскостопість у дітей - це значна рідкість. А ось набуте захворювання є результатом цілого комплексу неправильних дій не тільки дитини, але і його батьків.

В першу чергу це стосується незручного і неякісного дитячого взуття. Звід стопи розвивається і зміцнюється протягом перших 5 - 6 років життя. Саме в цей період необхідно звертати увагу на наявність невеликого каблучка, жорсткого задника, відмінну фіксацію і супінатор на внутрішній стороні устілки. Каблучок повинен бути заввишки пів сантиметра, без будь-яких відхилень. Чудовим прикладом для цього є знайоме багатьом радянське взуття для дітей. Можна скільки завгодно сперечатися про її непривабливість, але неухильне виконання всіх медичних вказівок набагато важливіше для здоров'я підростаючого покоління. На жаль, сучасним капцям, шльопанцям, кросівкам і черевичкам не властиві всі перераховані вимоги. Також медики не рекомендують доношувати чуже взуття, оскільки в цьому випадку є ризик неправильного розподілу навантаження на стопу. Правда, такі причини плоскостопості у дітей не мають наукових підтверджень.

Правильне формування стопи і ходи також багато в чому залежить від харчування дитини. Істотний недолік кальцію призводить до м'якості кісткових тканин і їх деформації під впливом власної ваги і м'язів. Порушений фосфорно-кальцієвий обмін, як правило, призводить не тільки до рахіту, а й до плоскостопості. У щоденному раціоні зростаючого організму обов'язково повинні бути присутніми продукти багаті фосфором і кальцієм. Не варто применшувати важливість сонячних ванн, а також прийому вітаміну Д в холодну пору року.

Для правильного формування пружного зводу стопи, також необхідні регулярні тренування. Найбільше в цьому випадку виручають прогулянки босоніж по різним нерівностях. Якщо немає можливості хоч іноді гуляти по камінцях, траві, піску і землі, то подібні вправи можна виконувати і вдома, використовуючи при цьому маленькі кульки, кубики, горох, квасолю або інші нерівності. Такі заняття змушують стопи напружуватися, переміщати тіло з однієї поверхні на іншу, з п'ятки на носок. У цьому випадку можливі носочки, але тільки не взуття, нехай навіть з тонкою підошвою.

Що повинно насторожити батьків?

Зрозуміло, що про профілактику плоскостопості у дітей потрібно замислюватися заздалегідь. Оскільки в ранньому віці визначити плоскостопість досить проблематично, є сенс звернутися до лікаря. Важливо знати, що профілактика плоскостопості у дітей також можлива і в домашніх умовах. Незважаючи на відсутність певних навичок, самі батьки можуть спостерігати за розвитком малюка.

До числа насторожуючих симптомів відносяться:

  • скарги дитини на болі в стопах після тривалих фізичних навантажень;
  • втома і набряклість стоп у вечірній час доби;
  • стоптана внутрішня сторона каблуків взуття дитини;
  • помітне зростання ноги, особливо в ширину (як показує практика, в цьому випадку стопа просто розплющилася).

Відомий тест на визначення плоскостопості краще проводити вдома, використовуючи не дуже щільний аркуш паперу і рослинне масло або ж будь-який жирний крем. Поверхня, на яку лягає папір, а потім стає дитина, обов'язково повинна бути рівною і твердою. У здорового організму на внутрішній стороні сліду відбитка бути не повинно. В інших випадках необхідно звернутися до лікаря, а також при необхідності зробити рентгенівський знімок або комп'ютерне дослідження стопи.

Чи можливо повне лікування плоскостопості у дитини?

Своєчасні і правильні вправи дозволяють дітям позбутися цього захворювання повністю. Для цього проводять щоденну зарядку для «ледачих» м'язів за допомогою масажу, контрастних ванн і спеціальних гімнастичних вправ. Спеціальний масаж при плоскостопості у дітей вимагає певних навичок фахівця. Увечері для таких дитячих ніжок дуже корисні гарячі ванночки з настоєм ромашки, морської солі або ж хвойних екстрактів. Після того, як вони розпаряться, їх потрібно посилено розминати великими пальцями або кулаком. Після цього, стопи потрібно протерти льодом або ж облити холодною водою.

Спеціальну гімнастику важливо проводити регулярно і не менше, ніж 10 хвилин. Для цього можна купити спеціальний масажний килимок. На ньому можна підніматися на носках, стояти на зовнішній частині підошов, перекочуватися з носка на п'яту. Такі процедури можна робити вранці під час вмивання і чищення зубів, а також увечері. Лише при регулярному виконанні всіх необхідних процедур плоскостопість у дітей, лікування якої залежить від ступеня занедбаності захворювання, можна подолати.

Коли звертатися до лікаря?

Про те, як лікувати плоскостопість у дітей, найкраще розповість лікар. Неприпустимо в такому випадку займатися самолікуванням. Види застосовуваного масажу, гімнастичні вправи і навіть коригувальні ортопедичні устілки повинні призначатися лікарем. Адже при цьому враховується не тільки стан стопи, але і причини появи плоскостопості у дитини.

До регулярних профілактичних оглядів ортопеда потрібно ставитися з розумінням, оскільки це є необхідністю, а не примхою медичних працівників. Дитину потрібно показати лікарю в 3 і 6 місяців. У цей період можна визначити наявність рахіту. У рік ортопед вивчає правильність вигинів хребта і обсяг рухів у суглобах. У трирічному віці перевіряється постава, хода, симетричність кінцівок і будова стоп.

Коментарі

Не знайдено дописів

Нове повідомлення