095 062-79-95 098 293-45-14 093 578-34-44

Профілактика і лікування плоскостопості у дітей

30-08-2013
Автор Lesia Bratash
Профилактика и лечение плоскостопия у детей

Дуже багато батьків при виявленні у дитини плоскостопості не відносяться до цієї проблеми серйозно, а даремно! Сплощення зводу стопи шкодить всьому опорно-рухового апарату.

Стопа - це 26 кісточок, і 42 м'язи, які самою природою створені для навантаження (ходьба, біг, стрибки). Здорова стопа працює відразу в трьох напрямках - як опора, ресора і пружина. Здорова стопа схожа на унікальний «міст», якщо ж склепіння її сплющені, людина уподібнюється возу з жорсткими колесами: непогашена ударна хвиля поширюється вгору по скелету, шкодячи суглобам, хребту і головного мозку.

Чому виникає плоскостопість?

Вроджена плоскостопість зустрічається лише в 3% випадків, частіше виникає придбана, яка буває двох видів: поперечна і поздовжна (в залежності від того, який із склепінь стопи сплощений). У числі його «винуватців» медики називають травми, рахіт, зайву вагу. Але часом причинами розвитку хвороби стають батьківські помилки:

 1. покупка малюкові ношеного або неправильної ортопедичного взуття - без задника, з вузьким носком;
 2. огріхи в раціоні харчування: дефіцит кальцію і фосфору;
 3. недолік фізичних навантажень: піших прогулянок, особливо босоніж - по камінцях, піску, траві.

Плоскостопість можна запідозрити, якщо малюк часто скаржиться на біль і набряклість стоп, а його ортопедичне взуття швидко зношується, причому каблуки стерті зсередини. У групі ризику - діти з вродженою недостатністю сполучної тканини (наприклад, з перенесеної в дитинстві дисплазією).

Плоскостопість повністю виліковна тільки в дитячому віці! Лікарі «вираховують» хворобу, оцінюючи відбиток стопи, отриманий плантографією - пристроєм, що складається з дерев'яної рамки, на яку натягнуто змочений штемпельною фарбою полотно з підкладеним під нього аркушем паперу.

Найпростішу плантограму ви можете зробити і самі: запропонувавши малюку залишити «ножний автограф» на чистому аркуші (стопи попередньо змастити жирним кремом). «Правильна стопа» виглядає так: по внутрішньому краю стопа не стикається з опорою і утворює виїмку, що займає більше половини стопи. Якщо її немає або вонаслабко виражена - непорядок.

Кілька нехитрих вправ допоможуть уникнути розвитку плоскостопості:

 1. ходимо по кілька хвилин на день на зовнішньому зводі стопи;
 2. затискаємо невеликий жорсткий м'яч внутрішньою поверхнею стоп. Піднімаємо і опускаємо п'яти, утримуючи м'яч (спираючись пальцями об підлогу). Вправу потрібно виконувати, сидячи на стільці;
 3. пальцями ніг захоплюємо і перекладаємо дрібні предмети;
 4. пальчиками малюємо на підлозі геометричні фігури.
 5. дуже корисно ходити босоніж по нерівних поверхнях - траві, гальці, піщаному березі. Можна купити пару масажних килимків, на яких малюк зможе виконувати прості вправи - наприклад, перекочуватися з носка на п'яту.

Боремося з плоскостопістю!

Корекція плоскостопості комплексна.

 1. Ножні ванни з морською сіллю і настоєм ромашки: вони тонізують і знімають втому ніг.
 2. Масаж стоп за допомогою спеціального килимка, на якому можна вправлятися під час вмивання і чищення зубів вранці і ввечері.
 3. Босі прогулянки по різнофактурний поверхні.
 4. Лікувальна 10-хвилинна гімнастика щодня у вигляді веселої гри! Ходимо як ведмедик: на п'ятах, зовнішньому зводі стопи, як зайчик, навшпиньки, як білочка: катаємо стопами маленький м'ячик, качалку, як мавпочка: захоплюємо і піднімаємо пальцями ніг дрібні предмети.
 5. Підібрані за допомогою ортопеда устілки-супінатори - як у вуличному, так і в домашньому взутті.

Сидячи на стільчику:

 • ноги зігнуті в колінах, стопи паралельно. Піднімаємо п'яти разом і поперемінно.
 • робимо ковзаючі рухи стопою по гомілці іншої ноги знизу-вгору.
 • наступаємо обома ногами на паличку (качалку), катаємо вперед-назад.
 • захоплюємо пальцями ніг дрібні предмети, перекладаємо їх.
 • малюємо олівцем, взявши його пальцями правої і лівої стопи поперемінно.
 • згрібаємо уявний чи справжній пісок стопами - пальці разом, п'яти нарізно.
 • захоплюємо і пересуваємо пальцями ніг шматок тканини у напрямку до себе.
 • стопами піднімаємо м'яч, катаємо його по підлозі.

Сидячи на підлозі:

 • ноги зігнуті в колінах. Розводячи коліна і притискаючи їх до підлоги, з'єднуємо стопи.

Стоячи:

 • встаємо на зовнішні краї стоп, повертаємося в початкове положення (стопи паралельно).
 • ноги нарізно, носки дивляться всередину. Поперемінно повертаємо тулуб вправо і вліво з поворотом правої або лівої стопи на зовнішній край.
 • ходимо: на носках, на п'ятах, на зовнішніх краях стоп (як ведмедик клишоногий), з поворотом стоп шкарпетками всередину, п'ятами назовні, на носочках полупрісяде, по ребристою дошці, масажному килимку, по похилій площині на носочках, по паличці уздовж і поперек.

Діагноз «плоскостопість» ставлять тільки з 3-річного віку - до цього у всіх малюків ніжка плоска, тому що склепіння ще знаходяться в процесі формування.

Коментарі

Не знайдено дописів

Нове повідомлення