095 062-79-95 098 293-45-14 093 578-34-44

Вальгусна стопа у дитини. Що робити при плоско-вальгусній деформації стопи?

23-10-2015
Автор Lesia Bratash

Якщо лікар-ортопед ставить діагноз "плоско-вальгусна деформація стопи" у дитини, це викликає подив в усіх батьків. Що варто розуміти під словом "плоско" ще зрозуміло, але друга частина під назвою - "вальгусна" потребує пояснення. Що означає такий діагноз, і як боротися з такою хворобою незрозуміло багатьом.

Плоско-вальгусна деформація стопи проявляється зниженням висоти склепіння стоп і викривленням її осі: пальці і п'ятка ніжки дивляться назовні, середина стопи опущена всередину, таким чином, при погляді на стопу зверху, видно форму, схожу на букву Х. Це Х-подібне викривлення і називають вальгусною деформацією.

Причина такого становища стопи криється в недостатньому її розвитку, зокрема в'ялості зв'язкового і м'язового апарату стопи, який деформується від впливу на нього ваги тіла дитини. Поздовжній звід стопи опускається, стає плоским, а це призводить до прогинання стопи з її внутрішньої сторони, в той час як передній відділ трохи зміщується. Таким чином, стопа приймає Х-образне положення.

Проблему плоско-вальгусного розвитку стопи можна помітити навіть на етапі, коли дитина тільки починає ходити. У зв'язку з цим, для батьків важливо якомога швидше визначити можливі проблеми, і вже залежно від цього купувати дитині хороше взуття.

Для такої патології характерним є недостатній тонус м'язів ніг, і коли дитина починає ходити це стає додатковим навантаженням на його ноги, тоді виникає деформація стоп. Стопа підтримує вагу всього нашого тіла, є свого роду "фундаментом", і буває, що деформацій зазнають не тільки стопи, а навіть і гомілковостопні суглоби. Якщо не почати застосовувати якесь лікування, деформуються колінні суглоби, таз може прийняти невірне становище, в результаті чого порушується постава. Це призводить навіть до викривлення хребта (його осі) і ніг, м'язи піддаються великому навантаженню і неправильно розвиваються, тоді виникають болі, високі шанси розвитку артрозу і також остеохондрозу.

Що треба робити, щоб уникнути вальгусного викривлення стоп?

 • Батькам потрібно забезпечувати мінімальне навантаження на ніжки дитини до виповнення їй семи місяців, а краще навіть і до восьми місяців;
 • Вживати заходів для профілактики рахіту;
 • Регулярні відвідування лікаря-ортопеда. Лікувати вальгусну деформацію стопи складніше, ніж зробити своєчасну профілактику захворювання;
 • Купувати хороше ортопедичне взуття.

Гімнастика для лікування і профілактики плоско-вальгусної деформації стопи

Вправи варто виконувати по кілька разів протягом дня. Добре було б виконувати по дві-три вправи за один раз.

 • Ходьба вузькою смужкою або доріжкою. Доріжку можна імітувати або намалювати. Підійде ширина від 10 до 15 см. Дитина повинна йти точно по смужці, що не стаючи за її краї.
 • Ходьба зовнішньою стороною стопи.
 • Ходьба по нерівних поверхнях без взуття. Найкраще це зробити влітку, коли малюк бігає по землі, піску або камінцях, нехай він робить це босоніж.
 • Тренувати ноги, захоплюючи дрібні предмети пальчиками ніг. Така вправа може поліпшити рухливість пальчиків дитини, виконувати його можна як стоячи, так навіть і сидячи. Нехай малюк спробує і візьме пальцями ніг олівчик або гудзик і потримає так цей предмет деяке час.
 • Мнути тканину за допомогою пальців на ногах.
 • Сидячи по-турецьки, вставати з такої пози. Подаючи дитині руку, допоможіть йому встати. Коли дитина встала на ніжки, стопи повинні бути хрест-навхрест, їх потрібно міняти по черзі, щоб попереду була то одна, то друга нога.
 • Присідати, не відриваючись стопами від підлоги. Можете допомогти дитині виконати таку вправу, підтримуйте його за ручки.
 • Підйом на носки. Запропонуйте дитині погратися в гру "стань більше", дитина повинна вставати на носочки і витягати вгору рученята. Потім нехай знову опуститься на повну стопу.

Масаж, спосіб допоміжний, для лікування на основному фоні. В процесі проведення масажу величезне значення надають області попереку - місце, де розташовані різні нервові закінчення, вони передають імпульси м'язам ніг, а також області сідниць. Ноги масажують відповідно до спеціальних лікувальних методик.

Вибір дитячого ортопедичного взуття

Ортопедичне взуття для дітей, у яких плоско-вальгусна деформація стоп, повинне бути: з жорсткими вставками (задник і боковина навколо п'яти), якісним - з натуральних матеріалів, щільним, добре прилягати до ніжки, але не натирати її і з високим супінатором. Для чого, запитаєте ви? Це потрібно, щоб підтримувати стопу дитини знизу і по боках. Це замінює напругу слабких м'язів, тому запобігає розвитку подальших можливих деформацій. Варто пам'ятати, що постійне носіння ортопедичного взуття непотрібне, м'язи повинні розвиватися і самі, щоб бути сильними, а шкірі потрібен відпочинок від взуття. Нехай дитина ходить босоніж по дому.

Як скоро можна очікувати на ефект?

Перш за все, треба знати, що у кожної дитини відновлення є індивідуальним. Це залежить від різного ступеня деформації, від особливостей організму ... Буває, що поліпшення з'являються не через тиждень або десяток процедур, а тільки після піврічного лікування. Коли кістки ростуть, тоді виправляються, м'язи працюють, стають міцнішими, а для цього все ж потрібен час.

Бажаємо здоров'я вашим діткам !

Коментарі

Нове повідомлення